PÉČE O SEBE A DĚTI V OBDOBÍ KORONAVIRU

PÉČE O SEBE A DĚTI V OBDOBÍ KORONAVIRU

V tomto nelehkém období, kdy na nás doléhá hrozba koronaviru, je respektující rodičovství a rodičovství obecně hodně důležité téma. Vzhledem k tomu, že většina z nás tráví s dětmi mnohem víc času než předtím, je důležité se naučit zvládnout péči o domácnost, děti a ,,nezbláznit se” přitom.


Není nic neobvyklého, že rodič v dnešní době supluje učitele, kuchařku a uklízečku v jednom, a do toho musí ještě zvládnout práci z domova. Proto je důležité poukázat na to, že je to často dost nelehký úkol.

Pro mě byly první dny dost náročné. Sice jsem hodně odpočívala a neustále se snažila pozitivně povzbuzovat sama sebe, že to nebude dlouho trvat, že to všechno brzy skončí. Jenže každý den přicházely nová a přísnější opatření. Vidina toho, že bych se brzy vrátila dělat to, co mě baví, byla dost vzdálená. Vztah s dětmi už začínal být napjatý, jelikož má osobní psychická nepohoda se podepisovala i na komunikaci s nimi.

Když to tak čtu, zní to fakt děsivě! My si na tom všem však můžeme najít i něco pozitivního.

Ruku na srdce, já osobně, jsem si díky tomu uvědomila spoustu věcí:

 • Například, že jsem si často nevážila svého zdraví a šla jsem do práce, i když mi nebylo dobře.
 • Kvůli práci jsem zapomínala na to nejdůležitější, a to na svou rodinu. Strávila jsem spoustu času na počítači, místo abych šla ven se svými dětmi, a nebo si s nimi jen tak hrála.
 • Neuvědomovala jsem si, jak je moje svoboda a můj život křehký. Že se může snadno stát, že to co jsem vždy milovala, a dělala ráda a dobře, najednou dělat nemohu.
 • Nikdy by mě ani nenapadlo, že najednou nebudu moct pracovat, že sen o finanční nezávislosti bude během pár dnů ten tam.
 • Brala jsem vše jako jednu velkou samozřejmost, místo toho, abych si všech těch malých i velkých věcí vážila.

A nyní mám pocit, jako bych prozřela, a celá ta nepříjemná situace mi otevřela oči. Vidím věci tak jak jsou, věnuji se svým dětem jak nejvíce mohu, věnuji se i sama sobě. Vážím si maličkostí, jako je teplé jídlo, střecha nad hlavou, zdraví a rodina. Ráda bych ale podotkla, že i já někdy nemám dobrý den. Zrovna dnes jsem měla den špatný, jak se říká, “každý den není posvícení”. Ale i to je v pořádku.

 

Jak to zvládnout a ,,nezbláznit se”:

 • Udělejte si harmonogram dne, rozepište si činnosti, kterým se ten den budete věnovat a vyčleňte si na ně daný čas.
 • Vymyslete program pro děti. Tipy na konkrétní činnosti naleznete v ebooku zdarma.
 • Každý den si najděte alespoň 15 minut na odpočinek, relaxaci či meditaci. Je to opravdu důležité pro osobní psychohygienu.
 • Vyčleňte si čas na práci, a pokud na ni budete mít dostatek klidu, nestrávíte nad ní zbytečnou dobu navíc.
 • Dopřejte si dostatek jídla, vody a spánku. Spánek je velice důležitý pro regeneraci těla a mysli.
 • A ta nejdůležitější rada na závěr. Pokud na sobě už ráno cítíte, že to prostě není ono, snažte se si den zpříjemnit, jak jen to dovolují okolnosti a rodina. Sama to mám tak, že se mi nepříjemnosti plní do pomyslného poháru, až dojde k tomu, že pohár přeteče. A i to je v pořádku. Nejsme stroje, ale pouze bytosti, co mají omezenou výdrž.

A hlavně to společně ve zdraví zvládněte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *